پیکاپ ویزا

پیکاپ ویزا

پیکاپ ویزا به چه معنی است؟

با توجه به بالا رفتن حجم مسافران مسیرهای امریکا، انگلیس، کانادا در حدود 5سال است که مقوله پیکاپ ویزا به عنوان یکی از خدمات و سرویس های ارایه شونده به مسافران در بین آژانس های هواپیمایی جای خویش را باز نموده است.

نکته قابل توجه: تصمیم گیری در مورد صدور یا عدم صدور ویزا به عهده سفارت مربوطه می باشد. مزیت پیکاپ ویزاها توسط نماینده متقاضی هزینه پایین آن نسبت به اقامت خود شخص در کشور مربوطه می باشد. و متقاصی می تواند در وقت و هزینه خود صرفه جویی کند و پیکاپِ ویزا خود را در امنیت کامل انجام دهد .به صورت کلی تعریف پیکاپ را میتوان اینچنین نوشت که پروسه ی ارسال پاسپورت به سفارت و بازگرداندن آن به شخص پیکاپ گفته می شود.

پیکاپ ویزا چیست ؟

بعد از مصاحبه و انگشت نگاری متقاضی سفارت از طریق ایمیل تصمیم خود را در مورد ویزا متقاضی اطلاع می دهد. در صورت موافقت با ویزا مسافر، باید متقاضی هر چه سریعتر پاسپورت خود را جهت الصاق ویزا به سفارت ارسال کند. از آن جایی که برای درج ویزا به حضور شخص نیازی نیست. متقاضی می تواند نماینده ای از طرف خود برای تحویل پاسپورت به سفارت معرفی کند . پروسه ارسال پاسپورت به سفارت و الصاق ویزا در پاسپورت، پیکاپ پاسپورت یا ویزا ( pickup passport) نامیده می شود . در صورت عدم موافقت سفارت با ویزا متقاضی، وی باید علت مردود شدن را بیابد و علت را رفع نماید و دوباره برای ویزا اقدام کند.

 

پیکاپ پاسپورت چیست؟

زمانی که متقاضی برای دریافت ویزا اقدام می نماید، دو حالت پیش رو دارد. حالت اول این است که سفارت با ویزای متقاضی موافقت نمی کند. در این شرایط فرد باید در صدد رفع علت مردود شدن برآید و دوباره برای ویزا اقدام نماید. حالت دوم زمانی است که سفارت با ویزای متقاضی موافقت میکند که در این شرایط متقاضی باید پاسپورت خود را جهت دریافت ویزا به سفارت ارسال نماید که به این پروسه کاری پیکاپ پاسپورت می گویند. در واقع ضمیمه شدن ویزا در پاسپورت متقاضی اصطلاحا پیکاپ (pick up) گفته می شود.تصمیم گیری در مورد صدور یا عدم صدور ویزا و مدت زمان آن به عهده سفارت می باشد.

 

لیست پیکاپ ویزا کشورها از کنسولگری ها یا سفارت خانه ها:

الف:ویزا امریکا از کنسولگری های:دبی،ارمنستان،آنکارا مشمول شرایط پیکاپ میباشد.

 

مدارک مورد نیاز و پروسه زمانی پیکاپ ویزا امریکا از کنسولگری دبی:

پاس امضا شده،وکالت نامه،نام کاربری و پسوورد حساب کاربری وقت سفارت،ایمیل سفارت،برگه زرد یا صورتی

 

 مدارک مورد نیاز و پروسه زمانی پیکاپ ویزا امریکا از کنسولگری ارمنستان:

اصل پاسپورت با امضای مسافر،کپی از صفحه ی اول پاسپورت با امضای مسافر،یک قطعه عکس

 

پاسپورت هایی که جهت صدور ویزا مورد تایید قرار گرفته اند باید در روزهای دوشنبه تا جمعه در ساعات اداری جهت پیکاپ به سفارت مراجعه نمایند.مدارک باید در یک پاکت قرار داده شده و به DROP BOXکنار سفارت انداخته شود. پس از تحویل، مامور سفارت اطلاعات تماس و محل اقامت فرد را یادداشت نموده تا در هنگام آماده شدن مدارک اطلاع رسانی شود.(این کار توسط آژانس صورت میگیرد.باید توجه داشت که پیش از پیکاپ پاسپورت، شماره پرونده ها باید با توجه به شماره ها در سایت چک شوند. مدت زمان تقریبی آماده شدن پرونده ها در ارمنستان حدود 1 هفته است.)

 

مدارک مورد نیاز و پروسه زمانی پیکاپ ویزا امریکا از کنسولگری استانبول و آنکارا:

  پاس امضا شده،برگه DS-160،برگه وقت سفارت،وکالت نامه محضری،شناسنامه،ایمیل سفارت

 

ب:ویزا انگلیس از کنسولگری استانبول و آنکارا مشمول شرایط پیکاپ میباشد البته اخیرا با توجه به گشایش مجدد سفارت انگلیس در ایران مشکلات مصاحبه در کشورهای همسایه و پیکاپ تا حدود زیادی حل شده است.

 

ج:ویزا کانادا از کنسولگری های:ابوظبی،استانبول،آنکارا مشمول شرایط پیکاپ میباشد.

 

مدارک مورد نیاز و پروسه زمانی پیکاپ ویزا کانادا از کنسولگری انکارا:

لازم به ذکر است که در صورت اقدام به پیکاپ ویزا کانادا به صورت غیرحضوری حتماً باید پاسپورت افراد بالای 18 سال امضا داشته باشد و دقیقاً با امضای داخل فرم وکالت تطبیق داشته باشد.پاسپورت به همراه امضای داخل آن،پرینت ایمیل سفارت کانادا،فرم وکالت به ضمیمه ی امضا وی که مطابق امضای پاسپورت باشد.

 

مدارک مورد نیاز و پروسه زمانی پیکاپ ویزا کانادا از کنسولگری ابوظبی:

اصل پاسپورت،کپی ATTACHMENTایمیل سفارت که در بالای صفحه در هر دو جهت سمت چپ و راست آن دارای بارکد می باشد،رسید واریز وجه سفارت کانادا،وکالت نامه

 

مدارک مورد نیاز و پروسه زمانی پیکاپ ویزا کانادا از کنسولگری استانبول:

پیکاپ پاسپورت سفارت کانادا از استانبول معمولا از زمان تحویل به کارگزاری سفارت کانادا (VAC) سه تا چهار روز کاری زمان می برد.

پاسپورت ها با پروازهای هفتگی (یکشنبه - چهارشنبه) توسط نماینده به ترکیه فرستاده می شود و پس از اماده شدن ویزا ،پاسپورت ویزا خورده شخص با پرواز های هفته ی بعد آن به ایران باز می گردد.به طور کلی پروسه ی انجام پیکاپ معمولاً یک هفته زمان می برد.