ویزا شنگن

ویزا شنگن

با توجه به میزان درخواست بالا مسافرین جهت سفر به اروپا به صورت دقیق تری به بررسی این ویزا می پردازیم.در سال 1985 پنج کشور اروپایی (بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند، لوگزامبورگ) اقدام به انعقاد قراردادی تحت عنوان شنگن در منطقه شنگن نمودند .(شنگن شهری در لوکزامبورگ - مرز بین فرانسه و آلمان) که بر اساس این قرارداد امکان مسافرت بدون ویزا یا تردد با یک ویزا تحت عنوان ویزا شنگن را در این 5کشور مهیا می ساخت.که به مرور زمان تعداد این کشورهای اروپایی افزایش یافت و هم اکنون به تعداد 25 کشور رسیده است که به شرح ذیل میباشد.

 

کشورهای عضو پیمان شنگن:

- اتریش

- بلژیک

-چک

-دانمارک

- استونی

- فنلاند

-فرانسه

- آلمان

- یونان

-  ایسلند

- ایتالیا

- لاتویا

- لیختن اشتاین

- لیتوانی

- لوگزامبورک

-مالت

-هلند

-  نروژ

-لهستان

- پرتقال

- اسلواکی

- اسلوونی

- اسپانیا

- سوییس

-سوئد

 

کشورهایی که عضو شنگن نیستند اما مرزهای آنها برای مسافران حوزه شنگن باز می باشد:

- موناکو

-سن مارینو

-واتیکان سیتی

 

کشورهایی شبه شنگن یا کشورهایی که در پروسه ورود به اتحادیه و قانون شنگن می باشند

-بلغارستان

-کرواسی

-قبرس جنوبی

-رومانی

این کشورها ویزایی شبیه شنگن با قوائدی مانند شنگن هستند(SAME SCHENGEN) اما ویزا خود آن کشور است و با آن ویزا تردد فقط در همان کشور میسر میباشد.در نظر داشته باشید با ویزا این کشورها نمیتوان وارد حوزه شنگن شد.گاها مطرح میشود با ویزای شنگن میشود به این مرزها سفر کرد اما این مسئله هیچ سندیتی ندارد وکشورهای فوق میتوانند از ورود مسافری که با ویزا شنگن قصد سفر به داخل این کشورها را دارد به راحتی ممانعت به عمل اورند.

 

ویزای شنگن در ۴ نوع صادر می شود :

- ویزای نوع A:ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.

- ویزای نوع B: ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.

ویزای نوع C: ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.(معمولا در ابتدا 14روزه در دفعه دوم 21روزه و دفعه سوم90 روزه صادر میشود)

- ویزای نوع D: ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.(Multiple)

 

تفاوت بین ویزای شینگن چند ورودی (multiple-entry) و تک ورودی (single-entry) چیست؟

با ویزای تک ورودی در یک بازه‌ی زمانی مشخص فقط یک‌بار می‌توان وارد منطقه‌ی شینگن شد و به محض خروج از آن، ویزا اعتبار خود را از دست می‌دهد و حتی اگر محدودیت زمانی آن تمام نشده باشد نیز ورود دوباره به منطقه‌ی شینگن مجاز نیست. در حالی که با ویزای چند ورودی تا زمان پایان اعتبار می‌توان به دفعات به این منطقه وارد یا از آن خارج شد.

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

 در نظر داشته باشید داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمینی جهت ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شنگن خود را از ایتالیا گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

برای اخذ ویزای شنگن راههای مختلفی وجود دارد. ساده ترین راه اقدام از طریق تور مسافرتی و اخذ ویزای نوع Cمی باشد.

 

مدارک مورد نیاز

اصل و کپی پاسپورت،پر کردن فرم شنگن،ترجمه شناسنامه،ترجمه سند ملکی،ترجمه مدرک شغلی،نامه تمکن مالی از بانک،2قطعه عکس 4*3 رنگی پشت زمینه سفید،بیمه سفر،رزرو پرواز،داشتن واچر هتل یا مدرک اقامت ویا دعوتنامه معتبر همراه با همراه داشتن برنامه دقیق سفر و  اخذ وقت سفارت جهت مصاحبه و به همراه داشتن هزینه سفارت خانه هنگام مصاحبه.

 

مدت صدور

از روز مصاحبه 14روز کاری